Wartości

Jakie są moje wartości? Niby wiem, czym kieruję się w życiu, mam swoje zasady. Tylko czy zasady i wartości to to samo? Na stronie Słownik języka polskiego znalazłam jedno ze znaczeń słowa wartość: „zasady i przekonania będące podstawą przyjętych w danej społeczności norm etycznych”. Z tego by wynikało, że wartości są ponad zasadami…

W dzisiejszych rozmyślaniach, które trwały w mojej głowie nagle spłynęła na mnie myśl – samodzielność. Tak, odkąd pamiętam chciałam być samodzielna. Jak byłam małą dziewczynką, marzyłam o własnym małym domku – mieszkałam niedaleko ogródków działkowych i tam były altanki, niektóre bardzo ładne i zadbane. Ostatnio jak się tym z kimś podzieliłam to usłyszałam: chcesz mieszkać na ogródkach działkowych?!

No nie, chciałam mieć swoje miejsce, w którym urządzę się po swojemu. Będzie kuchnia i łazienka, i miejsce do spania – moja przestrzeń!

Kończąc studia chciałam iść szybko do pracy, chciałam się samodzielnie utrzymywać – być samodzielną finansowo. Wtedy było to równoznaczne z być niezależną finansowo od rodziców.

Jednak samodzielność to nie tylko praca i lokum, to jeszcze dojrzałość np. podejmowanych decyzji, odpowiedzialność za siebie.

Dużo słyszę, czytam o wolności jako bardzo ważnej wartości różnych osób. I tak pisząc ten tekst zastanawiam się, jakie jest miejsce wolności w samodzielności oraz samodzielności w wolności???

Myśląc o swoich wartościach przychodzi mi jeszcze mój własny rozwój, moja wolność, moja prawdziwość. I tak, cały czas powraca słowo samodzielność… Może moje poczucie wolności to samodzielność, może moja stała potrzeba uczenia się to też samodzielność (sama dobieram sobie lektury, szkoły, kursy). Idąc dalej tym tropem, może moja dojrzałość to samodzielność?

A może moja samodzielność to moje przekleństwo? Nie wiem…

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.